« Wszystkie Wydarzenia
Zarządzanie chemikaliami w przedsiębiorstwie w oparciu o wymagania REACH i CLP- nowe wymagania prawne ONLINE
Trwająca od wielu lat rewolucja w świecie obrotu, stosowania i zarządzania chemikaliami nie jednego praktyka przyprawiła już o ból głowy. Wejście w życie REACH, CLP, nieustanne zmiany regulacji, skomplikowane terminy przejściowe, nowe podmioty i obowiązki powodują, iż mamy trudności z odnalezieniem się w gąszczu wymagań, a tym samym ze zidentyfikowaniem własnej roli w obrocie chemikaliami.
Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w szkoleniu nakierowanym na przystępne i szczegółowe wyjaśnienie podstawowych obowiązków podmiotów biorących udział w obrocie chemikaliami (w tym przede wszystkim użytkowników substancji chemicznych i ich mieszanin) w kontekście REACH i CLP.
Szkolenie skierowane jest do wszystkich osób odpowiedzialnych za wdrażanie systemu REACH oraz gospodarowanie chemikaliami w przedsiębiorstwie, a także dla specjalistów z działów BHP oraz ochrony środowiska.
Dzięki udziałowi w naszym szkoleniu bez problemu określisz rolę własnej organizacji w obrocie chemikaliami i zidentyfikujesz ciążące na organizacji obowiązki.
Uczestnictwo w spotkaniu to doskonała okazja, aby odnaleźć odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Jak powinna wyglądać karta charakterystyki po 1 czerwca 2017? Jakie obowiązki nakładane są na dalszych użytkowników? Z jakimi zezwoleniami i ograniczeniami mamy do czynienia? W jaki sposób klasyfikować substancje zgodnie z przepisami rozporządzenia CLP?
Na najczęściej postawione pytania i pojawiające się wątpliwości odpowie jeden z naszych ekspertów.
Program szkolenia wynika z:
- ustawy z dnia 25 lutego 2011 r. o substancjach chemicznych i ich mieszaninach,
- rozporządzenia nr 1272/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin (dalej: CLP),
- rozporządzenia nr 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2006r. w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH) i utworzenia Europejskiej Agencji Chemikaliów (dalej: REACH).
Data szkolenia:
29.01.2021
Czas szkolenia:
10:00-13.30
Miejsce szkolenia:
ONLINE
Trener:
Magdalena Masternak
absolwentka Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Posiada kilkuletnie doświadczenie w konsultowaniu, audytowaniu oraz weryfikacji wymagań prawnych dla przedsiębiorstw. W EcoMS Consulting odpowiedzialna za nadzór nad bazą Esqula, analizę i interpretację wymagań prawnych w zakresie ochrony środowiska i zarządzania chemikaliami w przedsiębiorstwie. Na swoim koncie ma realizację wielu szkoleń prawnych zarówno z zakresu środowiska jak i obowiązków przedsiębiorców w odniesieniu do chemikaliów. Certyfikowany audytor wewnętrzny systemów ISO 14001 oraz OHSAS 18001.
Więcej informacji o trenerach
Wiesz już czego dokładnie potrzebujesz? Daj nam znać!
Wypełnij formularz elektroniczny i zgłoś uczestnictwo w naszym szkoleniu
Zgłoszenie online
lub pobierz formularz
Formularz
Program szkolenia:
-
- Podstawy prawne i ogólne wymagania w zakresie wprowadzania do obrotu i stosowania chemikaliów
- polskie i wspólnotowe akty prawne regulujących produkcję, import, wprowadzanie do obrotu oraz stosowanie chemikaliów,
- organy właściwe w sprawach obrotu chemikaliami oraz ich kompetencje.
- Obowiązki podmiotów biorących udział w obrocie chemikaliami, ze szczególnym uwzględnieniem obowiązków nakładanych na dalszych użytkowników:
- kto jest dalszym użytkownikiem w myśl przepisów rozporządzenia REACH,
- rejestracja substancji (kogo dotyczy, jakie mogą być konsekwencje stosowania w zakładzie pracy substancji niezarejestrowanej, jak sprawdzić czy substancja została zarejestrowana),
- wprowadzanie do obrotu produktów chemicznych
- zgłoszenie mieszaniny w systemie PCN
- okres przejściowy dla systemu ELDIOM
- przekazywanie informacji dotyczących chemikaliów w łańcuchu dostaw,
- ograniczenia i zakazy stosowania chemikaliów.
- Zezwolenia i ograniczenia w obrocie chemikaliami
- Wymagania dla substancji zawartych w wyrobach
- Klasyfikacja i oznakowanie substancji i mieszanin
- podstawy klasyfikacji substancji zgodnie z przepisami rozporządzenia CLP,
- podstawy oznakowania substancji i mieszanin zgodnie z wymaganiami rozporządzenia – jakie informacje powinna zawierać etykieta substancji/mieszaniny zaklasyfikowanej zgodnie z wymaganiami rozporządzenia CLP,
- zależność pomiędzy informacjami zawartymi na etykiecie oraz w karcie charakterystyki
- oznakowanie rurociągów służących do przesyłania substancji niebezpiecznych, mieszanin niebezpiecznych oraz miejsc składowania substancji i mieszanin niebezpiecznych
- Wymagania dla kart charakterystyki
- Scenariusze narażenia
- kiedy scenariusz powinien zostać dostarczony
- w jaki sposób weryfikować zastosowanie opisane w scenariuszu
- Przepisy karne
- Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi – dyskusja i konsultacje.
Koszt szkolenia:
450 zł netto/os.
400 zł netto/os. – dla klientów ESQULA