
- To event minęło.
Wymagania prawne z zakresu ochrony środowiska. Kompendium wiedzy dla specjalisty – ONLINE
Mnogość regulacji prawnych, ich stopień skomplikowania, ale przede wszystkim częstotliwość wprowadzanych zmian powodują, że ich stały monitoring staje się znacznym utrudnieniem.
Na początku września 2018 r. została znowelizowana ustawa o odpadach, która wprowadza liczne zmiany w zakresie gospodarki odpadami. Głównym celem nowelizacji jest podniesienie standardów bezpieczeństwa w zakresie magazynowania odpadów, co bezpośrednio przełoży się na zwiększenie obciążeń po stronie przedsiębiorców prowadzących działalność w tym zakresie. Od 1 stycznia 2018 r. obowiązuje również nowa ustawa Prawo wodne, która wprowadza m.in. nowe instrumenty ekonomiczne w zakresie gospodarki wodno-ściekowej w postaci opłat za usługi wodne oraz opłat za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej.
W ramach dostosowywania polskiego prawa do przepisów unijnych zmianie ulegną regulacje dotyczące nowych instalacji spalania paliw o nominalnej mocy cieplnej wynoszącej 1-50 MW. Szkolenie obejmuje także najnowsze zmiany Prawa ochrony środowiska – w tym wdrożenie dyrektywy MCP.
Podczas naszych licznych spotkań z najlepszymi specjalistami w Polsce, niejednokrotnie sugerowano, iż takie podsumowanie stanowiłoby cenne źródło wiedzy i wymiany doświadczeń. W odpowiedzi na Państwa oczekiwania, przygotowaliśmy szkolenie, które może przyczynić się do zebrania i usystematyzowania kwestii prawnych z zakresu ochrony środowiska.
Cel szkolenia
Szkolenie ma na celu zapoznanie uczestników z obowiązkami jakie na przedsiębiorców nakładają aktualnie obowiązujące wymagania prawne oraz przygotowanie do weryfikacji stopnia realizacji tych obowiązków podczas audytów.
Integralną częścią szkolenia są zajęcia praktyczne. Przedstawione zostaną również przykłady zaczerpnięte z wieloletniej praktyki,a nasi trenerzy omówią z uczestnikami ich rozwiązania.
Data szkolenia:
6-7.05.2020
Czas szkolenia:
10:00-13.30
Miejsce szkolenia:
Szkolenie ONLINE
Trener:
Anna Pięta
absolwentka Ochrony Środowiska na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu oraz technik bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie zarządzania bezpieczeństwem w środowisku pracy. Odpowiedzialna za interpretację wymagań prawnych w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony środowiska. Certyfikowany audytor wewnętrzny zintegrowanego systemu zarządzania ISO 9001, ISO 14001 oraz OHSAS 18001. Specjalizuje się w przygotowaniu dokumentacji środowiskowej oraz bierze udział w projektach wewnętrznych związanych z rozwojem i utrzymaniem serwisu prawnego. Ponadto posiada kilkuletnie doświadczenie w prowadzeniu szkoleń prawnych z zakresu ochrony środowiska oraz audytowaniu. Prywatnie – miłośniczka podróży oraz kuchni włoskiej.
Magdalena Masternak
absolwentka Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Posiada kilkuletnie doświadczenie w konsultowaniu, audytowaniu oraz weryfikacji wymagań prawnych dla przedsiębiorstw. W EcoMS Consulting odpowiedzialna za nadzór nad bazą Esqula, analizę i interpretację wymagań prawnych w zakresie ochrony środowiska i zarządzania chemikaliami w przedsiębiorstwie. Na swoim koncie ma realizację wielu szkoleń prawnych zarówno z zakresu środowiska jak i obowiązków przedsiębiorców w odniesieniu do chemikaliów. Certyfikowany audytor wewnętrzny systemów ISO 14001 oraz OHSAS 18001.
Więcej informacji o trenerach
Program szkolenia:
• Proces inwestycyjny – modernizacja lub uruchamianie nowych instalacji
-Ocena oddziaływania na środowisko
• Instalacje IPPC
– pozwolenia zintegrowane
– emisje przemysłowe (dyrektywa IED)
– PRTR
• Ochrona powietrza
– pozwolenia na emisję i zgłoszenia
– instalacje spalania paliw
– instalacje LZO
– raporty KOBIZE
• Substancje kontrolowane i fluorowane gazy cieplarniane
• Emisja hałasu do środowiska
• Gospodarka wodno-ściekowa
– pozwolenia wodnoprawne
– odprowadzanie wód opadowych i roztopowych
– pobór wód i strefy ochronne
– odprowadzanie ścieków do kanalizacji
– opłaty za usługi wodne
• Pomiary wielkości emisji i sposoby ich prezentacji, wymagania dla laboratoriów
• Opłaty za korzystanie ze środowiska i kary administracyjne
• Gospodarka odpadami
– obowiązki wytwórców odpadów
– pozwolenia na wytwarzanie odpadów/zezwolenia na zbieranie oraz przetwarzanie odpadów
– szczególne grupy odpadów
– rejestr podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami
• Gospodarka opakowaniowa
– prowadzenie publicznych kampanii edukacyjnych, zapewnienie odzysku i recyklingu opakowań
– metale ciężkie w opakowaniach
– sprawozdania w zakresie opakowań
– opakowania środków niebezpiecznych i opakowania wielomateriałowe
• Ochrona przyrody – usuwanie drzew i krzewów
• Gospodarka substancjami chemicznymi
Rozwiń pełny program
Koszt szkolenia:
700 zł netto/os.