
- To event minęło.
Pozwolenia wodnoprawne po wejściu w życie nowej ustawy Prawo wodne 2017
Nowy system naliczania i uiszczania należności za korzystanie z usług wodnych obowiązuje od 1 stycznia 2018 r.
Regulacja ta w sposób istotny wpływa na obecnie istniejący system naliczania i uiszczania opłat z tytułu poboru wód i odprowadzania ścieków. Ich wysokość uzależniona jest nie tylko od faktycznie wygenerowanych ilości, ale również od zapisów samego pozwolenia zezwalającego na korzystanie z wód tzw. opłaty stałe i zmienne. Jednocześnie zmiana kompetencji organów administracji, w tym powołanie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, konieczność uzyskania zgód wodnoprawnych na wstępnych etapach procesów inwestycyjnych, czy wreszcie nowe uzgodnienia administracyjne, powodują konieczność sprawnego poruszania się po meandrach tej zawiłej regulacji. Kluczowym założeniem systemu naliczania, który wprowadza nowe Prawo wodne, jest zasada zwrotu kosztów usług wodnych świadczonych przez Wody Polskie. Nowością jest również opłata za odprowadzanie wód opadowych i roztopowych z terenów nieskanalizowanych.
Celem szkolenia jest zapoznanie uczestników z wybranymi praktycznymi aspektami gospodarowania wodą w środowisku w świetle nowych przepisów ustawy Prawo wodne.
Data szkolenia:
15.05.2018
Czas szkolenia:
9.30-15.30
Miejsce szkolenia:
EcoMS Consulting Sp. z o.o.
Wrocław 101
ul. Piłsudskiego 101
50-016 Wrocław
Trener:
Marta Banasiak
absolwentka Politechniki Wrocławskiej wydziału Inżynierii Środowiska, zaś od 2008 r. magister prawa na Uniwersytecie Wrocławskim. Autorka publikacji z zakresu prawa ochrony środowiska. Certyfikowany audytor wiodący systemu ISO 14001. Ekspert z wieloletnim doświadczeniem w zakresie ochrony środowiska. Specjalizuje się w prawnych aspektach działalności środowiskowej oraz zarządzania chemikaliami w przedsiębiorstwie. Od 7 lat w EcoMS Consulting odpowiedzialna za analizę i interpretację wymagań prawnych odnoszących się do działalności przedsiębiorstw oraz wsparcie konsultacyjne ich działalności. Serce merytoryczne i funkcjonalne programu ESQULA Identyfikacja Wymagań Prawa. Prywatnie, mama 4 letniego Patryka i niespełniony żeglarz.
Więcej informacji o trenerach
Program szkolenia:
- Zakres zastosowania przepisów nowej ustawy Prawo wodne – czyli kiedy przepisy ustawy znajdują zastosowanie?
- Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie jako nowy organ właściwy w sprawie zgód wodnoprawnych, opłat oraz kontroli przedsiębiorców. Właściwość rzeczowa i miejscowa.
- Kwalifikacja korzystania z wód i związane z tym prawa i obowiązki przedsiębiorców. Nowa kategoria usług wodnych i jej znaczenie.
- Zasady ochrony wód przed zanieczyszczeniem oraz nowe regulacje odnoszące się do ustanowienia stref ochronnych ujęć wody.
- Zmiana kwalifikacji wód opadowych i związane z tym konsekwencje prawne.
- Zgoda wodnoprawna jako zbiorcza kategoria dla decyzji administracyjnych wymaganych na podstawie przepisów ustawy. Kiedy jaka decyzja jest wymagań? Kto ją wydaje? Jakie wymagania powinien spełniać wniosek o ich wydanie?
- Obowiązki pomiarowe i sprawozdawcze na podstawie ustawy Prawo wodne.
- Nowy system opłat za usługi wodne – zasady wyliczania, terminy, wątpliwości.
- Dyskusja
Rozwiń pełny program
Koszt szkolenia:
600 zł netto/osobę
500 zł netto/osobę - dla klientów ESQULA