Mnogość regulacji prawnych, ich stopień skomplikowania, ale przede wszystkim częstotliwość wprowadzanych zmian powodują, że ich stały monitoring staje się znacznym utrudnieniem. Od 1 stycznia 2018 r. obowiązuje nowa ustawa Prawo wodne, która w znaczący sposób zmienia dotychczas obowiązujące przepisy dotyczące gospodarki wodno-ściekowej. Ustawa na nowo definiuje strategię gospodarowania wodami wprowadzając nowe mechanizmy prawne oraz nowy podział kompetencyjny zakładający utworzenie nowych organów administracji. Regulacja wprowadza całkiem nowy system naliczania i poboru opłat, obecnie będą to opłaty z tytułu korzystania z usług wodnych.
Z początkiem 2018 r. roku obowiązuje również znowelizowana ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, która wprowadza tzw. opłatę recyklingową. W związku z czym przedsiębiorca prowadzący jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego, w której są oferowane lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego przeznaczone do pakowania produktów oferowanych w tej jednostce, jest obowiązany pobrać opłatę recyklingową od nabywającego lekką torbę na zakupy z tworzywa sztucznego.
Ponadto we wrześniu 2018 r. została znowelizowana ustawa o odpadach, która wprowadza liczne zmiany w zakresie gospodarki odpadami. Głównym celem nowelizacji jest podniesienie standardów bezpieczeństwa w zakresie magazynowania odpadów, co bezpośrednio przełoży się na zwiększenie obciążeń po stronie przedsiębiorców prowadzących działalność w tym zakresie.
W zakresie bezpieczeństwa pracy najważniejszą wprowadzaną zmianą jest nowe rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym.
Podczas naszych licznych spotkań z najlepszymi specjalistami w Polsce, niejednokrotnie sugerowano, iż takie podsumowanie stanowiłoby cenne źródło wiedzy i wymiany doświadczeń. W odpowiedzi na Państwa oczekiwania, przygotowaliśmy szkolenie, które może przyczynić się do zebrania i usystematyzowania kwestii prawnych z przeciągu ostatnich miesięcy.
Data szkolenia:
24-25.01.2019
Czas szkolenia:
9.30-15.30
Miejsce szkolenia:
EcoMS Consulting Sp. z o.o.
Wrocław 101
ul. Piłsudskiego 101
50-016 Wrocław
Trener:
Grzegorz Brylonek
trener, konsultant, audytor oceny zgodności z wymaganiami prawnymi. Od 10 lat w EcoMS Consulting. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy w przemyśle, konsultingu i doradztwie. Audytor wiodący systemów zarządzania bhp wg PN-N-18001 / OHSAS 18001 oraz certyfikowany audytor wewnętrzny systemów ISO 9001 i ISO 14001. Ponadto jest doświadczonym i cenionym trenerem szkoleń behawioralnych, certyfikowanym trenerem Schenk Institute „Profesjonalny trener biznesu”, realizatorem wielu szkoleń w zakresie obowiązujących wymagań prawnych oraz uczestnikiem warsztatów prawidłowej emisji, estetyki i higieny głosu Centrum Edukacji Medialnej Polskiego Radia S.A. w Warszawie.
Anna Pięta
absolwentka Ochrony Środowiska na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu oraz technik bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie zarządzania bezpieczeństwem w środowisku pracy. Odpowiedzialna za interpretację wymagań prawnych w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony środowiska. Certyfikowany audytor wewnętrzny zintegrowanego systemu zarządzania ISO 9001, ISO 14001 oraz OHSAS 18001. Specjalizuje się w przygotowaniu dokumentacji środowiskowej oraz bierze udział w projektach wewnętrznych związanych z rozwojem i utrzymaniem serwisu prawnego. Ponadto posiada kilkuletnie doświadczenie w prowadzeniu szkoleń prawnych z zakresu ochrony środowiska oraz audytowaniu. Prywatnie – miłośniczka podróży oraz kuchni włoskiej.
Magdalena Masternak
absolwentka Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Posiada kilkuletnie doświadczenie w konsultowaniu, audytowaniu oraz weryfikacji wymagań prawnych dla przedsiębiorstw. W EcoMS Consulting odpowiedzialna za nadzór nad bazą Esqula, analizę i interpretację wymagań prawnych w zakresie ochrony środowiska i zarządzania chemikaliami w przedsiębiorstwie. Na swoim koncie ma realizację wielu szkoleń prawnych zarówno z zakresu środowiska jak i obowiązków przedsiębiorców w odniesieniu do chemikaliów. Certyfikowany audytor wewnętrzny systemów ISO 14001 oraz OHSAS 18001.
Więcej informacji o trenerach
Wiesz już czego dokładnie potrzebujesz? Daj nam znać!
Wypełnij formularz elektroniczny i zgłoś uczestnictwo w naszym szkoleniu
Zgłoszenie online
lub pobierz formularz
Formularz
Program szkolenia:
Dzień 1
- Zmiany w ustawie o odpadach:
- zakres BDO i rejestru,
- nowe wymagania w zakresie magazynowania odpadów,
- zmiany w zakresie pozwoleń na wytwarzanie odpadów,
- nowe wymagania w zakresie zbierania i przetwarzania odpadów,
- wizyjny system kontroli oraz zabezpieczenie roszczeń,
- ewidencja odpadów i sprawozdawczość,
- nowe zasady związane z transportem odpadów.
- Gospodarka opakowaniami i odpadami opakowaniowymi od stycznia 2018 r.
- opłata recyklingowa,
- zmiany odnoszące się do publicznych kampanii edukacyjnych,
- nowe wzory dokumentów EDPO, DPO, EDPR, DPR
- Nowe wzory w zakresie sprawozdawczości środowiskowej
- Nowa ustawa Prawo Wodne
- zgody wodnoprawne,
- nowy organ właściwy – Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie,
- system naliczania i poboru opłat,
- pomiary i sprawozdawczość.
- Zmiany dotyczące fluorowanych gazów cieplarnianych
- zasady kwalifikacji urządzeń zawierających f-gazy do kontroli szczelności,
- zmiany w Centralnym Rejestrze Operatorów,
- zmiany w Bazie Danych Sprawozdań
- Nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska
- wdrożenie dyrektywy MCP,
- nowe konkluzje BAT,
- objęcie obowiązkiem zgłoszenia źródeł energetycznych 1 MW,
- standardy emisyjne,
- opłata emisyjna.
- Kontrole WIOŚ i zaostrzenie sankcji środowiskowych
- Gospodarka substancjami chemicznymi
- rejestracja substancji – zakończenie okresów przejściowych,
- zmiany na liście kandydackiej (SVHC).
Dzień 2
- Nowe rozporządzenie w sprawie bhp przy obsłudze wózków z napędem silnikowym
- Nowe rozporządzenie o UTB i zmiany ustawy o dozorze technicznym
- RODO a monitoring zakładowy i poczta e-mail
- Zmiany w NDS-ach
- Szkolenia okresowe bhp dla administracyjno-biurowych
- Nowe rozporządzenie o eliminowaniu przedmiotów niebezpiecznych ze złomu metali
- Projekt rozporządzenia o bhp w energetyce
- Nowe rozporządzenie w sprawie bhp przy obsłudze żurawi wieżowych i szybkomontujących
- Nowe rozporządzenie w sprawie bhp w odlewniach.
Koszt szkolenia:
1200 zł netto/os.
1100 zł netto/os. – dla klientów ESQULA