Mnogość regulacji prawnych, ich stopień skomplikowania, ale przede wszystkim częstotliwość wprowadzanych zmian powodują, że ich stały monitoring staje się znacznym utrudnieniem.
Ostania nowelizacja ustawy o odpadach przede wszystkim doprecyzowuje zasady prowadzenia elektronicznej bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO). Od 1 stycznia 2020 r. prowadzenie ewidencji odpadów w BDO ma odbywać się wyłącznie drogą elektroniczną. Moduł ewidencji umożliwi ściślejszą kontrolę przekazywania odpadów, a w szczególności odpadów komunalnych odbieranych od właścicieli nieruchomości. Natomiast moduł sprawozdawczy ułatwi przedsiębiorcom działającym w branży gospodarki odpadami przekazywanie marszałkom województw sprawozdań z działalności w tym zakresie.
Nowością w zakresie gospodarki wodno-ściekowej jest procedura uzyskania oceny wodnoprawnej dla inwestycji lub działań mogących wpłynąć na możliwość osiągnięcia celów środowiskowych określonych w rozporządzeniu.
W zakresie bezpieczeństwa pracy nastąpiły m.in. zmiany w zakresie szkoleń okresowych pracowników administracyjno-biurowych oraz pełnienia służby BHP przez pracodawcę, zmiana Kodeksu pracy w zakresie obowiązków pracodawcy związanych z badaniami lekarskimi pracowników, a także nowelizacja ustawy o dozorze technicznym, która m.in. wprowadziła terminowe zaświadczenia kwalifikacyjne. Zmieniony również został wzór karty szkolenia wstępnego w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, protokołu ustalania okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy oraz statystycznej karty wypadku.
W lutym 2019 r. weszło w życie rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze żurawi wieżowych i szybkomontujących. Akt prawny ma na celu zapełnić lukę prawną istniejącą od 2013 r., a tym samym zapewnić poprawę warunków pracy operatorów żurawi oraz osób pracujących bezpośrednio przy żurawiach, tj. sygnalisty i hakowego.
Z początkiem czerwca 2019 r. zaczęło obowiązywać nowe rozporządzenie w sprawie sposobu i trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych oraz sposobu i trybu przedłużania okresu ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych. Jednocześnie uchylone zostało rozporządzenie Ministra Gospodarki z 18 lipca 2001 r. w sprawie trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych. Głównym celem tego aktu prawnego jest poprawa bezpieczeństwa osób obsługujących i konserwujących urządzenia techniczne.
Podczas naszych licznych spotkań z najlepszymi specjalistami w Polsce, niejednokrotnie sugerowano, iż takie podsumowanie stanowiłoby cenne źródło wiedzy i wymiany doświadczeń. W odpowiedzi na Państwa oczekiwania, przygotowaliśmy szkolenie, które może przyczynić się do zebrania i usystematyzowania kwestii prawnych z przeciągu ostatnich miesięcy.
Data szkolenia:
21-22.11.2019
Czas szkolenia:
9.30-15.30
Miejsce szkolenia:
EcoMS Consulting Sp. z o.o.
Wrocław 101
ul. Piłsudskiego 101
50-016 Wrocław
Trener:
Anna Pięta
absolwentka Ochrony Środowiska na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu oraz technik bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie zarządzania bezpieczeństwem w środowisku pracy. Odpowiedzialna za interpretację wymagań prawnych w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony środowiska. Certyfikowany audytor wewnętrzny zintegrowanego systemu zarządzania ISO 9001, ISO 14001 oraz OHSAS 18001. Specjalizuje się w przygotowaniu dokumentacji środowiskowej oraz bierze udział w projektach wewnętrznych związanych z rozwojem i utrzymaniem serwisu prawnego. Ponadto posiada kilkuletnie doświadczenie w prowadzeniu szkoleń prawnych z zakresu ochrony środowiska oraz audytowaniu. Prywatnie – miłośniczka podróży oraz kuchni włoskiej.
Magdalena Masternak
absolwentka Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Posiada kilkuletnie doświadczenie w konsultowaniu, audytowaniu oraz weryfikacji wymagań prawnych dla przedsiębiorstw. W EcoMS Consulting odpowiedzialna za nadzór nad bazą Esqula, analizę i interpretację wymagań prawnych w zakresie ochrony środowiska i zarządzania chemikaliami w przedsiębiorstwie. Na swoim koncie ma realizację wielu szkoleń prawnych zarówno z zakresu środowiska jak i obowiązków przedsiębiorców w odniesieniu do chemikaliów. Certyfikowany audytor wewnętrzny systemów ISO 14001 oraz OHSAS 18001.
Więcej informacji o trenerach
Wiesz już czego dokładnie potrzebujesz? Daj nam znać!
Wypełnij formularz elektroniczny i zgłoś uczestnictwo w naszym szkoleniu
Zgłoszenie online
lub pobierz formularz
Formularz
Program szkolenia:
Dzień 1: Podsumowanie zmian prawnych w zakresie ochrony środowiska
- Zmiany w ustawie o odpadach:
-zakres BDO i rejestru,
-elektroniczna ewidencja odpadów i sprawozdawczość,
-zmiany w zakresie magazynowania odpadów,
-zmiany w zakresie zezwoleń na zbieranie i przetwarzanie odpadów,
-wizyjny system kontroli miejsc magazynowania odpadów oraz zabezpieczenie roszczeń,
-zmiany w zakresie uznawania substancji lub przedmiotów za produkt uboczny
- Gospodarka odpadami komunalnymi w kontekście wytwórcy odpadów komunalnych.
- Zmiany w zakresie gospodarki opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.
-nowe wzory DPO i DPR oraz EDPO i EDPR
-opłata recyklingowa oraz sprawozdawczość,
-dyrektywa „plastikowa” – najważniejsze założenia,
- Zmiany w zakresie gospodarki wodno-ściekowej:
-oceny wodnoprawne
-oświadczenia kwartalne za usługi wodne
-tablice informacyjnych strefy ochronnej ujęcia wody
- Zmiany przepisów dotyczących instalacji emitującej pola elektromagnetyczne.
- Nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska:
-wdrożenie dyrektywy MCP
-objęcie obowiązkiem zgłoszenia źródeł energetycznych 1 MW
-standardy emisyjne
-opłata emisyjna – wprowadzanie paliw silnikowych
- Gospodarka substancjami chemicznymi:
-nowy format zgłaszania mieszanin (okres przejściowy dla systemu ELDIOM, nowy system PCN)
-niepowtarzalny identyfikator postaci czynnej (Unique Formula Identifier – UFI), generowanie kodu
-aktualizacja listy kandydackiej SVHC
- Kontrole WIOŚ i zaostrzenie sankcji środowiskowych.
Dzień 2: Podsumowanie zmian prawnych w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy
- Zmiany w zakresie prawa pracy wprowadzone tzw. Pakietem MŚ:
-szkolenia okresowe bhp pracowników administracyjno-biurowych,
-samodzielne wykonywanie zadań służby BHP przez pracodawcę.
- Nowelizacja Kodeksu pracy w zakresie obowiązków pracodawcy związanych z badaniami lekarskimi pracowników.
- Zmiana ustawy o dozorze technicznym.
- Zmiany w zakresie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.
- Nowe rozporządzenie w sprawie bhp przy obsłudze żurawi wieżowych i szybkomontujących.
- Sposób i tryb sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych oraz sposób i tryb przedłużania okresu ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych.
- Nowe wzory dokumentów:
-karta szkolenia wstępnego w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy,
-protokół ustalania okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy,
-statystyczna karta wypadku.
- Zmiana rozporządzenia w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów.
Koszt szkolenia:
1200 zł netto/os.
1100 zł netto/os. – dla klientów ESQULA